Akıllı Kart Sistemleri

Smart Card

Smart Card Nedir?
Smart Card, üzerinde ya da içinde silikon mikroçip bulunan bir plastik karttır. Karta yerleştirilen çipte, 1 ile 64 kilobyte arası hafıza ve ROM üzerine yazılmış bir işletim sistemine sahip mikro-işlemci bulunur. Smart, yani "akıllı" diye adlandırılmasının nedeni, çok çeşitli türde veriyi saklayabilmesi ve işleyebilmesidir.

Smart Card, özel bir okuyucu cihaz ile kullanılır. Bu cihaz, hem kart üzerindeki bilgileri okuyabilir, hem de bilgileri güncelleştirebilir. Bazı smart card modellerinde, kart, okuyucu ile fiziksel temas gerektirmeksizin, belirlenen bir mesafeden okunabilir.

Basit smart card okuyucuları, kişisel bilgisayarlara takılabilir. Gerekli yazılıma da sahip olduğunuzda, kartınızda yüklü bulunan uygulamalarla ilgili verileri bilgisayarınızda görebilir, ayrıca kartınızı, güvenli internet erişimi ve e-mail için, internet üzerinde güvenli alışveriş için kullanabilir, isterseniz, bilgisayarınızdaki dosyalara sizden başka kullanıcıların erişimini engelleyebilirsiniz. PC ve internet güvenliği, smart card'ın hızla yaygınlaşan kullanım alanlarından biridir

AKILLI KART NEDİR?

Akıllı Kart dünyadaki bilgi teknolojisine yapılan en son katkıdır. Bu kart geleneksel kredi kartı büyüklüğündedir ve kart içinde gömülü bir elektronik mikroçip vardır. Mikroçipin içine ileri güvenlik özellikleri ile korunan elektronik bilgi ve programlar depo edilir.

İki tip Akıllı Kart vardır:

1.      Temaslı Akıllı Kart

2.      Temassız Akıllı Kart

TEMASLI AKILLI KART

Temas eden grubundaki Akıllı Kartlar  bir kart okuyucunun içine yerleştirilmek zorundadırlar. Kredi kartının arka yüzünde bulunan manyetik bandın yerine Akıllı Kartların ön yüzünde ½" çapında küçük bir altın plaka vardır. Kart, kart okuyucunun içine yerleştirildiğinde elektrikli konnektörler ile temas eder ve bu şekilde kart üzerindeki mikroçip ile okuyucu cihaz arasında bilgi alış-verişi yapılır.

TEMASSIZ AKILLI KART

Temas etmeyen grubundaki Akıllı Kartlar bir işlem gerçekleştirebilmeleri için bir anten yanından geçirilirler. Tıpkı bir plastik kredi kartı görünümündedirler. Onlardan tek farkı içlerinde bir mikroçip ve bir de anten gömülü olmasıdır. Bu bileşenler fiziksel bir temas gerektirmeden, kartın anten ile bağlantı elemanı arasında iletişim kurmasını sağlar. İşlemlerin çok hızlı yapılmasının gerekli olduğu toplu taşımacılıkta ve jetonla çalışan sistemlerde temassız Akıllı Kartların kullanımı ideal bir çözümdür.

Kartın boyutları uluslar arası ISO 7810 standardına göre belirlenir. ISO 7816 standardı ise; ısı menzili, esneklik, elektriksel temasın pozisyonu ve mikroçipin dış dünya ile nasıl bağlantı kuracağı gibi özellikleri kapsayan, kartın fiziksel karakteristiğini de belirler.

Özel uygulamalar için bir seri standart daha belirlenmiştir ki bunların kapsamı içinde; dijital hücre (cep) telefonu, kredi kartı fonksiyonları (Europay, Mastercard, Visa) ve elektronik cüzdan (Visacash, Multos, Proton) vardır.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: Akıllı Kart Okuyucu , Akıllı Kart Okuyucu Fiyatı, Akıllı Kart, En Ucuz Akıllı Kart Okuyucu, Akıllı Kart, En Ucuz Akıllı Kart Okuyucu,

Ana Sayfa | Satınal | İletişim | 0-222-230 68 79 erolbilisim©2010
  Akıllı Kart Okuyucu | Akıllı Kart Okuyucu Fiyat | Akıllı Kart | En Ucuz Akıllı Kart Okuyucu |
Akıllı Kart Okuyucu
 Satın Al | İletişim

Müşteri Destek Hattı 0 (222) 2310230